Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo je dula?

_mg_1344.jpgPřed pár dny jsem pročítala svoje články, které jsem kdysi psala, nebo , které vyšly jako rozhovory do časopisů, či novin, a které mám stále uložené na mém profi webu www.terapiedulatabor.cz 

Články už jsou některé pěkné retro, většina vznikla v době, kdy se vlastně ještě moc nevědělo, kdo dula je, kdy některé porodnice zíraly, že někdo takový s rodičkou přichází a mnoho nastávajících rodičů netušilo, že mohou takovou službu k porodu vyhledat.

Dnes je to už někde úplně jinde. O dulách se již snad v každé porodnici ví, nastávající maminky se s touto nabídkou setkávají a přesto, že dul přibývá, o klientky není nouze, což je skvělé pro všechny zúčastněné (jak pro duly, tak pro rodiče i rodící se miminka).

Pořád ale zůstává otázka, KDO je tedy dula, a hlavně, jak poznat tu dobrou :-), nebo pravou, pro ty, kdo přemýšlí o tom, dulou se stát, zase vyvstává otázka, který kurz je ten pravý?

Přemýšlela jsem o tom, jak sdělit to, jak to k dnešnímu dni vidím, co nejlépe.14991881_1225545767508691_3774546952836524599_n.jpg

Hodně mi k tomu pomohl náš minulý výukový víkend v kurzu pro duly, kde jsme pracovaly na tom, jak nejlépe být v roli duly, ve vztahu k rodičům, ale také personálu.

Propracovávaly jsme téma spolupráce, komunikace, kooperace. To, jakou roli hraje, když jsme nastavené na vzájemný respekt a vstřícnost.

Když místo "boje" o to, kdo má pravdu, kdo je důležitější, kdo o nastávající matku pečuje lépe, jdeme cestou spolupráce a kooperace. S vědomím, že každý máme u porodu své místo, svoji roli a pro nově vznikající rodinu je největším darem, když se budeme vzájemně doplňovat, ne přetahovat.

Bylo to velmi silné sdílení zkušeností z praxe a nádherná otevřenost nových studentek. Všechny jsme se po víkendu cítily dobře vyladěné a otevřené tomu, co nás u doprovodů může potkat s vědomím, že víme, oč se v sobě opřít.

V následujících dnech se mi hodně honilo hlavou, že totéž, co chceme vyladit s rodiči i personálem, je potřeba vyladit také mezi dulama. Vzájemný respekt k rozdílným vizím, rozdílným formám vzdělávání a jiným způsobům práce.

20150930_071003.jpgŽe pokud budeme spolupracovat a podporovat se a ne bojovat o to, kdo to dělá lépe, vytěžíme z toho všichni.

Cítím to takto již pár měsíců, i když jsem si k tomu musela sama a ne zcela snadno dojít (byl to také důvod některých změn, které jsem učinila v minulém roce).

Tento víkend mi to doklaplo ve větších souvislostech.

Takže za mě : není zaručená pravda, která dula, ze které organizace, nebo, které vzdělávání je to "jediné" správné.

Je potřeba, aby každý a každá za sebe hledali to, co je pro ně dobré.

Klientky hledající dulu, by měly věřit své intuici. Ano, pokud to jde, zjistit si na konkrétní dulu reference, pročíst její stránky, profil, formu vzdělání, ale dále dát především na srdce.

U hledání správného kurzu pro duly platí totéž.

Přemýšlela jsem také o srovnání s psychoterapií, s oblastí, ve které se teď kromě té dulí pohybuji.

Jsou různé psychoterapeutické směry a školy. Asi každý bude přesvědčený, že ta jeho JE ta nejlepší (já si to o Biosyntéze samozřejmě myslím :-D ! ).

Ale každému klientovi sedne jiný způsob práce, jiná forma terapie. Bylo by hodně smutné, kdyby klienti neměli na výběr a bylo jim tvrzeno, že některý ze směrů je ten jediný fungující, bezpečný a správný.

Mám v regionu, kde pracuji terapeuty- kolegy a kolegyně  z jiných systémů a jsem věčná, že tady jsou a že mohu klienty přeposílat, že mám kam...včetně toho, že existují skvělí psychiatři, kam je také někdy potřeba klienty odkázat.

U dul je to stejné. 

Věřím ve vzájemnou spolupráci, respekt a toleranci a svobodnou volbu těch, kteří naše služby vyhledávají.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář